W piatek 27 lipca 2018 roku uczestnicy
Środowiskowego Domu Samopomocy udali się na wycieczkę do Powsina by zwiedzić Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk.
Na stronie OGRODU BOTANICZNEGO W POWSINIE czytamy:
W Ogrodzie Botanicznym
od wielu lat prezentujemy wystawy sztuki inspirowanej przyrodą, obejmującej malarstwo, rysunek, fotografię artystyczną oraz rzeźbę.
Salony ekspozycyjne
mieszczą się w trzech galeriach: w zabytkowym dworku Fangorów (Fangorówka), w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym „Natura et ars” oraz w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej. Prezentowane wystawy mają charakter czasowy. Dużą popularnością cieszą się organizowane od 20 lat koncerty plenerowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego „Floralia Muzyczne – Muzyka w Kwiatach”.
W plenerach Ogrodu organizowane są także koncerty muzyki kameralnej i popularnej
Więcej zdjęć z naszej wycieczki:
Po zwiedzeniu pięknego ogrodu udaliśmy się do tężni solankowych które znajdują się nieopodal w Konstancinie.
Na stronie tężni czytamy:
Tężnie solankowe,
inaczej gradiernie, to znana od wielu lat forma haloterapii. To drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny, które pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Pierwsze tężnie produkcyjne powstały już w XVII wieku. Ponieważ z czasem jednak zauważono, że powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, powstającym wskutek jej obciekania przez elementy gradierni i naturalnego odparowywania.
Inhalacje
tak bogatym w mikroelementy powietrzem zaczęto stosować w różnego typu kuracjach. Historia tężni solankowych wykorzystywanych w lecznictwie sięga XIX wieku.
Tężnia solankowa Uzdrowiska Konstancin-Zdrój S.A. jest obiektem leczniczym – inhalatorium zewnętrznym. Została zbudowana w 1978 roku i jest zasilana solanką z położonego nieopodal odwiertu, która, dzięki stężeniu minerałów 6,5%, posiada właściwości lecznicze.
Powietrze wokół Tężni
w wyniku parowania solanki tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu, którym możemy cieszyć się nad morzem.
Minerały w nim zawarte wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Działają także stymulująco na pracę układu odpornościowego. Szczególnie istotne dla naszego zdrowia są pierwiastki jod, brom, wapń oraz magnez.
To był pięknie i kolorowo spędzony czas.
Polecamy te miejsca !